Tym razem z muzeum...

Najfajniejsze muzea to takie , ktore mozna zwiedzac namacalnie - dotknac, poczuc a nawet powachac.  Bo co to za poznawanie przez szybe? Nie raz nie dwa sie wynudzilam w jakichs zapyzialych skalniakach muzealnych gdzie nawet oddychac nie bylo mozna. Na kazdym kroku stal pan czy pani z groznym wyrazem twarzy upominajac i proszac o cisze. Paputy tez pamietam, wielkie takie, ktore trzeba bylo zawlec w obawie przed uszkodzeniem cennej podlogi czy dywanow. Duza jestem i wiem, ze niektorych rzeczy dotykac nie mozna. Unikalne sa, cenne i moga ulec zniszczeniu, ale mozna przeciez polaczyc eksponaty, ktore mozna dotknac z tymi ktorych nie mozna i wykreowac przyjazne i niezmierne ciekawe miejsce, w ktorym kazdy turysta bedzie sie czul jak w raju.





















Manitoba Museum to miejsce gdzie w sposob madry i  bardzo interesujacy  polaczono  roznego rodzaju metody poznawcze,  a zwiedzanie jest niezla frajda.
Museum to tworza  trzy glowne czesci:
- Muzeum wlasciwe, ktore prowadzi nas od czasow prehistorycznych po czasy poczatkow dwudziestego wieku, rozwoju gospodaczego, urbanizacji i sporej fali emigracyjnej
- Science Gallery, ktora jest fenomenalnym miejsem poznawczym gdzie nauka i doswiadczenie odbywa sie glownie poprzez zabawe
- Planetarium, ktore jako pierwsze w Kanadzie mialo do zaoferowania system DIGISTAR ® 5, czyli system technologii projekcji cyfrowej, ktory za pomocą dwóch szerokokątnych projektorow wideo wyswietlane filmy na ogromnym zaokraglanym suficie pokazuje w  calkowicie innym wymiarze.Tutaj juz nie mamy do czynienia z 3D, w tym wypadku obraz wchodzil nam bezposrednio do glowy a  postaci i obiekty swa obecnoscia nie daja wytchnienia. Nie polecam osobom cierpiacym na  klaustrofobie (pomieszczenie niemale a jednak swego rodzaju inwazyjnie ograniczajace)  a takze tym, u ktorych nadmiar i szybkosc obrazu powoduje zawroty i bole glowy. 

Jednym z najbardziej interesujacych eksponatow museum jest Nonsuch replika statku, ktorego original w 1668 wpłynął do Zatoki Hudsona w poszukiwaniu futer a podroz ta przyczynila sie, po pierwsze do powstania Hudson Bay Company a po drugie do rozwoju handlu w zachodniej Kanadzie. Zbudowany w Anglii w 1970 roku Nonsuch jest uważany za jedną z najlepszych replik na świecie i przepłynął okolo 14.000 km zanim osiadl w muzeum posrod domkow imitujacych nadmorska wioske. Mozna wejsc na poklad statku, waskim schodami zsunac sie pod poklad i zajrzec do malych kajutek. Mozna tez zasiasc za kwadratowych stolem uchwycic wyimaginowane kufle w dlonie i wzniesc toast za tych co na morzach i oceanach.

Bardzo nam sie podobala rowniez kopia miasteczka z poczatku XX wieku. Tutaj dla odmiany przenosimy sie w swiat wibrujacego miasta, gdzie kwitnie biznes i tworza sie roznego rodzaju miejsca sluzace rozrywce miejscowej ludnosci. Zajrzec mozna (przez szybe tym razem) do fryzjera, dentysty, stolarza  a takze buduaru pewnej panienki. Wpasc mozna tez do malenkiej kawiarenki, czy do kapliczki, gdzie rozbrzmiewaja melodie zachecajace do kontemplacji. Ostatecznie strudzeni turysci moga przysiasc w malenkim uroczym niemym kinie, gdzie leca filmy z niesmiertelnym Charlie Chaplinem.




 
Czasami Muzeum zapewnia specjalna atrakcje sezonu. Tym razem  mielismy okazje obejrzec mumie egipska oraz wiele innych ciekawie wyeksponowanych i opisanych zabytkow historii egipskiej. Jednym z ciekawych punktow programu byl pokaz procesu mumifikacji ktory przeprowadzony byl przez dwoch pracownikow muzeum.  W charakterze mumii wystapil manekin a process mumifikacji przeprowadzily chetne i mocno zaintrygowane dzieciaki. Nasze male M z uwage wyciagnelo narzady wewnetrzne, zabalsamowalo faraona i nasmarowalo go oliwkami i pachnidlami. I to niemal wszystko przy uzyciu jak zwykle niezawodnej wyobrazni.

Historie, chemie, fizyke  mozna poznawac na wiele sposob, ale najfajniej poczuc,dotknac i samemu doswiadczyc.
 

Komentarze